14

Mare a fost bucuria creştinilor din parohia noastră, când...

prin orânduirea Bunului Dumnezeu, am primit spre închinare şi păstrare a câtorva Sfinte Moaşte a diferitor Sfinţi. Posibilitatea de a ne ruga mai cu dinadinsul în această perioadă de pregătire duhovnicească pentru marele praznic al Naşterii Domnului, s-a făcut posibilă datorită purtării de grijă a Responsabilului Episcopiei catolice pentru migranţi şi caritate, Mons. Andres Caniato, care a adus spre închinare o părticică din moaştele Sfintei Ana, bunica Mîntuitorului şi mama Fecioarei Maria. Deasemeni, cu o deosebită căldură duhovnicească din partea Părintelui Simeon Moraru (Modena) au fost dăruite parohiei noastre Moaştele mai multor Sfinţi aşa ca: Sfântul Corneliu Sutaşul, Sfântul Ierarh Vlasie al Sevastiei, Sfântul Cuvios Ioan Multpătimitorul din peşterile Lavrei din Kiev, Sfântul Apostol Priscus din cei 70, Sfântul Ioan Eremitul, o părticică din moaştele unui Sfânt a cărui nume nu este cunoscut, care a fost martirizat în timpul invaziei persane asupra mănăstirilor din Ţara Sfântă, din anul 614 din Mănăstirea Sfânului Teodosie, precum şi o părticică din vata focului haric de pe Mormântul Domnului.

Tradiţionala săptămână de rugăciune închinată Maicii Domnului cu atâtea bucurii duhovniceşti !

Slavă lui Dumnezeu pentru toate !